Õunasiidriäädikas

Ma pühendan õunasiidriäädikale eraldi peatüki, sest tal on selle väljakutse raames mängida mitu olulist rolli.

Aitab stabiliseerida veresuhkrutaset

Uuringud viitavad, et õunasiidriäädika (ja ka teiste äädikaliste) tarvitamine aitab kaasa sellele, et keha söögikorra järgne reaktsioon ei oleks nii pöörane (1)

Pole jõutud 100% üksmeelele, mida on äädikas sellist, mis omab veresuhkrutasemele sellist positiivset mõju, ent peamised teooriad on järgmised:

Aeglustab mao tühjenemise kiirust (2).

– Äädikas suurendab keha rakkude võimet vastu võtta glükoosi. Ja see omakorda vähendab veres ringi liikuva glükoosi taset (3).

– Mõned uuringud viitavad sellele, et äädikas võib pärssida teatud ensüüme, mis on otseselt seotud süsivesikute seedimisega, aeglustades süsivesikute lõhustamist glükoosiks.

Võib aidata kõrvetiste vastu

Viimasel ajal on tulnud hulgaliselt infot selle kohta, et kõrvetised (mis on väga tavaline igapäevane kaebus) ei pruugi üldsegi olla põhjustatud paljudel mao ülehappesusest, vaid vastupidi – mao alahappesusest (4). Sul on vaja mao hapet, et toitu seedida ja saada kätte toidust vajalikke toitaineid. Ja õunasiidriäädika tarvitamine aitab mao hapet tõsta.

Madalat mao happelisust põhjustavad näiteks:

– madal kilpnäärmehormoonide tase

– aeglane ainevahetus, mis on otseselt seotud kilpnäärmehormoonidega. Lisaks on kurjast liiga palju oomega-6 rikkaid toiduaineid (üldjuhul taimeõlid)

– mineraalide puudus, sealhulgas naatriumi puudus (ära vii soola tarbimist nulli)

Kui palju ja kuidas?

Võta 1 spl klaasitäie veega lahjendatult enne sööki või söögikorra ajal. Mina ise võtan seda üldiselt hommikusöögiga ja ka siis, kui söön midagi süsivesikurikkamat (täisteratooted jms). Samuti võib aidata mao happelisust tõsta see, kui pigistad vee sisse sidrunit ja tarvitad sarnaselt õunasiidriäädikale enne sööki või söögikorra ajal.

Nagu iga asjaga, ära pinguta selle tarvitamisega ka üle. 1-2 korda päevas on optimaalne. Lisaks joo seda “lahust” läbi kõrre, et viia kokkupuude hammastega minimaalseks.

Millist valida?

Vali toode, millel on kindlasti peal märge “emaga” või inglise keeles “with mother”. See tähendab, et selles konkreetses tootes on rohkem kasulikke aineid (kasulikud bakterid, ensüümid jms). Ära osta toodet, kuhu on näiteks mett ja muid magusaineid juurde pandud. Üldiselt kenasti kättesaadav ökopoodidest ja erinevatest e-poodidest.

Allikad

1. https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1271/bbb.90231

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9630389/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4438142/

4. https://bodybio.com/blogs/blog/acid-reflux-causes-prevention